Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
НАРОДНОГО СУДУ ЧЕРВОНОГО РАЙОНУ
Історія розвитку судоустрою на Глухівщині пов’язана із становленням судової системи Української РСР. 22 листопада 1917 року Рада Народних Комісарів РРФСР видала «Декрет № 1 про суд», який окреслив шлях створення нового радянського суду на основі виборності суддів і народних засідателів.
Відповідно до виборчого права народним суддею і народним засідателем міг бути обраний кожен громадянин УРСР віком після 23 років. Вибори проводилися прямим голосуванням за виборчими пунктами, які утворювалися відповідними рішеннями місцевих виконавчих органів Рад депутатів трудящих. Відповідні народні суди створювалися за територіально-адміністративним поділом, тому судді і народні засідателі обиралися виборцями, проживаючими в межах території міста, району, області.
У січні 1939 року був створений народний суд Сумської області, який виконував функції щодо розгляду кримінальних та цивільних справ, касаційних скарг та протестів на вироки народних судів, а також проводив ревізію, здійснював контроль за діяльністю всіх судів, працюючих в межах області. Аналогічні функції, крім контрольної, здійснювали всі народні суди області.
Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про утворення Сумської області в складі УРСР» 10 січня 1939 року була утворена Сумська область з центром в м. Суми. До складу області увійшли Глухівський район, Шалигінський та Червоний райони (див.-Відомості Верховної Ради СРСР, 1939 р., №1)
З січня 1939 року одночасно з утворенням Сумської області, почало діяти Управління Народного комісаріату юстиції УРСР по Сумській області, яке у 1946 році перейменовано в Управління Міністерства юстиції (УМЮ) УРСР при виконкомі Сумської обласної ради депутатів трудящих. До його функцій входило керівництво народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики. Структура і штатна чисельність апарату суду затверджувалась начальником відділу юстиції облвиконкому.
Документально підтвердити точну дату створення Глухівського, Червоного і Шалигінського народних судів немає можливості за відсутністю підтверджуючих документів. Але, відповідно до деяких архівних документів припускається, що всі вони були створені в 1939 році.
10 жовтня 1948 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР затверджено «Положення про вибори народних судів Української РСР».
Рішенням виконкому Червоної районної Ради депутатів трудящих від 20 листопада 1954 року, відповідно до ст. ст. 16, 17, 18, 19 «Положення про вибори народних судів Української РСР» були утворені виборчі пункти по виборах в народний суд Червоного району, а саме: Баранівський, Бачевський, Вільнослобідський, Лужківський, Петровський, Горілохуторський, Кучерівський, Пустогородський, Студенецький, Сопицький, Суходольський, Уланівський, Комарівський, Живородниківський, Фотовизькій, Хотминівський, Червоний, Яструбщинський (див. – газ. Червона зоря, № 93, 21. 11. 1954).
19 грудня 1954 року відбулися вибори народних суддів Української РСР.
У голосуванні під час виборів народного суду Червоного району взяло участь 99, 99 процента виборців від загальної кількості виборців, які мали право голосу.
За підсумками виборів обрано 50 народних засідателів від усіх населених пунктів Червоного району. Народним суддею, а в подальшому і головою суду обрана Борисенко Марфа Федорівна – народилася в 1907 році в місті Тростянець Сумської області в сім’ї робітників цукрового заводу. Після закінчення Київської юридичної школи в 1938 році – беззмінно працювала народним суддею – спочатку в місті Охтирці, а з 1939 по 1941 рік народним суддею другої дільниці міста Конотоп. Під час Великої Вітчизняної війни працювала народним суддею в Челябінській області. Після звільнення Сумщини, з 1943 року до обрання головою народного суду Червоного району, Борисенко М. Ф. працювала народним суддею Хотінського району, Сумської області, другої дільниці міста Шостка та другої дільниці міста Глухова (див. – газ. Червона зоря, № 100, 102, 16. 12. 1954).
Згідно з наказом Міністерства юстиції УРСР від 14 вересня 1956 року Управління Міністерства юстиції по Сумській області припинило своє існування, а його функції щодо керівництва народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики почав виконувати обласний суд.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року «Про укрупнення сільських районів Української РСР» на території Сумської області залишилось 10 районів. Червоний і Шалигінський райони увійшли до складу Глухівського району(див.-Відомості Верховної Ради СРСР, 1963 р.,№2.- арк..37, 321.-арк.551). У зв’язку з цим перестав існувати народний суд Червоного району, а справи цього суду передані на зберігання до Глухівського районного суду і до цього часу документи постійного зберігання (оригінали рішень у цивільних справах та вироків у кримінальних справах) зберігаються в архіві Глухівського міськрайонного суду.
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
НАРОДНОГО СУДУ ШАЛИГІНСЬКОГО РАЙОНУ
Історія розвитку судоустрою на Глухівщині пов’язана із становленням судової системи Української РСР. 22 листопада 1917 року Рада Народних Комісарів РРФСР видала «Декрет № 1 про суд», який окреслив шлях створення нового радянського суду на основі виборності суддів і народних засідателів.
У січні 1939 року був створений народний суд Сумської області, який виконував функції щодо розгляду кримінальних та цивільних справ, касаційних скарг та протестів на вироки народних судів, а також проводив ревізію, здійснював контроль за діяльністю всіх судів, працюючих в межах області. Аналогічні функції, крім контрольної, здійснювали всі народні суди області.
Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про утворення Сумської області в складі УРСР» 10 січня 1939 року була утворена Сумська область з центром в м. Суми. До складу області увійшли Глухівський район, Шалигінський та Червоний райони (див.-Відомості Верховної Ради СРСР, 1939 р., №1)
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 9 травня 1939 року «Про утворення при обласних радах депутатів трудящих управлінь народного комісаріату юстиції УРСР» почало діяти Управління Народного комісаріату юстиції УРСР по Сумській області, яке у 1946 році перейменовано в Управління Міністерства юстиції (УМЮ) УРСР при виконкомі Сумської обласної ради депутатів трудящих. До його функцій входило керівництво народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики. Структура і штатна чисельність апарату суду затверджувалась начальником відділу юстиції облвиконкому.
Документально підтвердити точну дату створення народних судів Глухівського, Червоного і Шалигінського народних судів районів немає можливості за відсутністю підтверджуючих документів. Але, відповідно до деяких архівних документів припускається, що всі вони були створені в 1939 році.
10 жовтня 1948 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР та постановою Політбюро ЦКПУ від 4 грудня 1948 року було затверджено «Положення про вибори народних судів Української РСР».
Відповідно до «Положення про вибори народних судів Української РСР» та виборчого права народним суддею і народним засідателем міг бути обраний кожен громадянин УРСР віком після 23 років. Вибори проводилися прямим голосуванням за виборчими пунктами, які утворювалися відповідними рішеннями місцевих виконавчих органів Рад депутатів трудящих. Відповідні народні суди створювалися за територіально-
адміністративним поділом, тому судді і народні засідателі обиралися виборцями, проживаючими в межах території міста, району, області.
9 грудня 1948 року виконавчий комітет Сумської обласної Ради депутатів трудящих прийняв рішення «Про виборчі округи по виборах народних судів Сумської області».Відповідно до ст. 89 Конституції Української РСР та ст. ст. 14 і 15 «Положення про вибори народних судів Української РСР» виконком утворив виборчі округи і встановив число народних засідателів по кожному виборчому округу, а саме:
«32. Шалигінській виборчий округ по виборах народного суду Шалигінського району (центр сел. Шалигіне) за включенням території Стариківської, Соснівської, Єкатеринівської, Ковінської, Перемозької, Вікторівської, Баничської, Веселої, Ревякинської, Князево-козачої, Уцківської, Мачулинської, Будищанської. Належить обрати 70 засідателів».
Рішенням виконавчого комітету Сумської обласної Ради депутатів трудящих від 16 листопада 1954 року на підставі ст. ст. 14 і 15 «Положення про вибори народних судів Української РСР» утворено виборчі округи по виборах народних судів Сумської області та встановлено по Шалигінському виборчому округу по виборах народного суду Шалигінського району (центр сел. Шалигіне) з включенням усіх населених пунктів Глухівського району(див. – газ. Сталінський луч, №94, 16.11.1954).
Рішенням виконкому Шалигінської райради депутатів трудящих від 19 листопада 1954 року «Про утворення виборчих пунктів по виборах до народних судів» утворено 35 виборчих пунктів (див. – газ. Сталінський луч, №94, 16.11.1954).
19 грудня 1954 року відбулися вибори народних суддів Української РСР. У голосуванні під час виборів народного суду Шалигінського району взяло участь 100 процентів виборців від загальної кількості виборців, які мали право голосу.
За підсумками виборів обрано 70 народних засідателів від усіх населених пунктів Шалигінського району. Народним суддею, обраний Кузьменко Микола Кузьмович – народився 21.12.1921 року в селі Березівка, Талалаївського району Чернігівської області в селянській сім’ї. Був учасником Великої Вітчизняної війни(див. – газ. Сталінський луч, № 104, 26.12.1954).
В роки існування народного суду Шалигінського району в ньому працювали секретарями суду Суровицька Олена Йосифівна(1956рік) та Капоріна Тамара Миколаївна(1955 рік).
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 4 серпня 1956 року «Про розширення прав обласних судів та ліквідацію управлінь Міністерства юстиції при обласних радах депутатів трудящих» та згідно з наказом Міністерства юстиції УРСР від 14 вересня 1956 року Управління Міністерства юстиції по Сумській області припинило своє існування, а його функції щодо керівництва народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики почав виконувати обласний суд.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року «Про укрупнення сільських районів Української РСР» на території Сумської області залишилось 10 районів. Червоний і Шалигінський райони увійшли до складу Глухівського району(див.-Відомості Верховної Ради СРСР, 1963 р.,№2.- арк..37, 321.-арк.551). У зв’язку з цим перестав існувати народний суд Шалигінського району, а справи цього суду передані на зберігання до Глухівського районного суду. І до цього часу документи постійного зберігання (оригінали рішень у цивільних справах та вироків у кримінальних справах) зберігаються в архіві Глухівського міськрайонного суду.
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
НАРОДНОГО СУДУ І-Ї ДІЛЬНИЦІ ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОНУ
22 листопада 1917 року Рада Народних Комісарів РРФСР видала «Декрет №1 про суд», на підставі якого був створений новий радянський суд на основі виборності.
Постановою Народного Секретаріату України від 4 січня 1918 року «Про введення народного суду» було спрощено всі судові установи, які діяли на території України до 1918 року(окружні суди, судові палати, військові і морські суди, мирові суди та ін.) і «негайно створені місцеві народні суди, дільничі, повітові, міські із розрахунку одна судова установа на 10 тис. населення.(див. – Систематичне зібрання діючого законодавства УРСР, том 1, ст.31).
На Першому з’їзді народних суддів, який відбувся у лютому 1918 року у м. Харкові, було порушено питання про запровадження порядку перегляду вироків народних суддів. Декретом Ради народних комісарів УСРР від 14 лютого 1919 року «Про суд» у країні організовано єдиний народний суд. Касаційно-революційною інстанцією щодо вироків районних народних судів стали ради народних суддів, які складалися з усіх постійних народних суддів міста чи повіту, а з 26 жовтня 1920 року – судді губернії.
У зв’язку з утворенням Союзу РСР 23 жовтня 1925 року було затверджено нове Положення про судоустрій УСРР, яким встановлювалася єдина судова система, народний суд, окружний суд, військові трибунали.
З моменту об’єднання союзних республік в єдину державу – Союз радянських соціалістичних республік 11 березня 1923 року було створено Верховний суд СРСР.
Він являвся не тільки судовим органом, але і органом нагляду за дотриманням Конституції СРСР та революційної законності.
Компетенція Верховного суду поступово розширювалась.
В 1926 році на Верховний суд СРСР було покладено функцію тлумачення загальносоюзного законодавства і з цього року він став касаційною інстанцією по справам, які розглядались воєнними трибуналами.
В 1929 році Верховний суд СРСР отримав право законодавчої ініціативи.
Радянська судова система була закріплена в Конституції 1936 року та основаному на ній Законі « Про судоустрій СРСР, союзних та автономних республік», який був прийнятий Верховною Радою в серпні 1938 року.
Верховний суд СРСР створений в 1923 році, зберігся, але його статус в судові системі був істотно змінений. Згідно Конституції 1936 року Верховний суд СРСР став вищим судовим органом та отримав право відміняти рішення судів союзних республік.
Народний суд 1-ї дільниці Глухівського району був створений в 1918 році на основі постанови Народного Секретаріату України від 4 січня 1918 року «Про введення народного суду»(див. – ДАСО, Фонд «Народний суд 1-ї дільниці Глухівського району» оп.2-л, спр.1, л.1).
Основною задачею суду було здійснення контролю за дотриманням законодавства УРСР і боротьба з його порушенням. В своїй роботі суд керувався Конституцією УРСР, прийнятою надзвичайним ХІV Українським з’їздом Рад 30 січня 1937 року.
Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про утворення Сумської області в складі УРСР» 10 січня 1939 року була утворена Сумська область з центром в м. Суми. До складу області увійшли Глухівський район, Шалигінській та Червоний райони (див.-Відомості Верховної Ради СРСР, 1939 р., №1).
З січня 1939 року одночасно з утворенням Сумської області, почало діяти Управління Народного комісаріату юстиції УРСР по Сумській області.
Постановою Ради народних Комісарів УРСР від 27 грудня 1939 року було затверджено Положення про Народний Комісаріат юстиції УРСР, згідно якого народний суд першої 1-ї дільниці був підпорядкований в своїй діяльності Управлінню Міністерства юстиції УРСР при виконкомі обласної Ради депутатів трудящих (див. – Систематичне зібрання діючого законодавства УРСР, том 1, ст.689).
У відповідності з адміністративним поділом до березня 1939 року народний суд 1-ї дільниці Глухівського району був підпорядкований Управлінню Міністерства юстиції УРСР при виконкомі Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих, а з березня 1939 року – Управлінню Міністерства юстиції УРСР при виконкомі Сумської обласної Ради депутатів трудящих.
Суд функціонував за безструктурною системою. Його очолював – голова народного суду, в штаті були секретар судового засідання, судовий виконавець, конюх, техпрацівник.
Народний суд 1-ї дільниці Глухівського району тимчасово припиняв свою діяльність в зв’язку з окупацією території Глухівського району військами фашистської Германії з кінця серпня 1941 року по вересень 1943 року. Після звільнення території району військами Радянської Армії народний суд продовжив свою діяльність з 21 вересня 1943 року(див. – ДАСО, Фонд «Народний суд 1-ї дільниці Глухівського району» оп.2-л, спр.1, л.1).
У 1946 році Управління Народного комісаріату юстиції УРСР по Сумській області перейменовано в Управління Міністерства юстиції (УМЮ) УРСР при виконкомі Сумської обласної ради депутатів трудящих. До його функцій входило керівництво народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики. Структура і штатна чисельність апарату суду затверджувалась начальником відділу юстиції облвиконкому.
10 жовтня 1948 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР затверджено «Положення про вибори народних судів Української РСР».
9 грудня 1948 року виконавчий комітет Сумської обласної Ради депутатів трудящих прийняв рішення «Про виборчі округи по виборах народних судів Сумської області».Відповідно до ст. 89 Конституції Української РСР та ст. ст. 14 і 15 «Положення про вибори народних судів Української РСР» виконком утворив виборчі округи і встановив число народних засідателів по кожному виборчому округу, а саме:
«34. Глухівський виборчий округ по виборах народного суду 1-ї дільниці Глухівського району (центр м. Глухів) за включенням території Глухівської міської ради та територій Дубовицької, Полошківської, Обложківської, Шевченківської, Слоутської, Березовської, Землянківської сільських рад. Належить обрати 70 засідателів».
Рішенням виконавчого комітету Сумської обласної Ради депутатів трудящих від 16 листопада 1954 року на підставі ст. ст. 14 і 15 «Положення про вибори народних судів Української РСР» утворено виборчі округи по виборах народних судів Сумської області та встановлено по Глухівському виборчому округу по виборах народного суду 1-ї дільниці Глухівського району (центр м. Глухів) з включенням усіх населених пунктів Глухівського району(див. – газ. За перемогу, №105, 21.11.1954).
Рішенням виконкому Глухівської райради депутатів трудящих від 19 листопада 1954 року «Про утворення виборчих пунктів по виборах до народних судів» утворено 30 виборчих пунктів (див. – газ. За перемогу, №105, 21.11.1954).
19 грудня 1954 року відбулися вибори народних суддів Української РСР. У голосуванні під час виборів народного суду 1-ї дільниці Глухівського району взяло участь 99, 99 процента виборців від загальної кількості виборців, які мали право голосу.
Народним суддею 1-ї дільниці був обраний Бивалін Іван Антонович, який народився в 1913 році в селі Веселому Шалигінського району, в сім’ї селянина – бідняка. Після закінчення профтехнічної школи у 1930 році працював у колгоспі «Червоний партизан» Шалигінського району. В 1932 році вчився на юридичних курсах в м. Харкові. З червня 1935 року до грудня 1937 року працював завідуючим юридичною консультацією
прокурором, а з 1953 року – завідуючим юридичною консультацією Глухівського району (див. – газ. За перемогу, №115, 21.11.1954).
Крім того, були обрані народні засідателі народного суду 1-ї дільниці в кількості 70 чоловік.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 серпня 1956 року «Про розширення прав обласних судів і ліквідації управлінь Міністерства юстиції УРСР при обласних Радах депутатів трудящих» були ліквідовані Управління Міністерства юстиції УРСР при виконкомах обласних Радах депутатів трудящих, контроль за діяльністю народних судів було передано обласним судам.
На підставі вищевказаного Указу в 1957 році було ліквідовано народний суд 1-ї дільниці Глухівського району, а справи цього суду передані на зберігання до Глухівського районного суду. І до цього часу документи постійного зберігання (оригінали рішень у цивільних справах та вироків у кримінальних справах) зберігаються в архіві Глухівського міськрайонного суду.
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
НАРОДНОГО СУДУ ІІ-Ї ДІЛЬНИЦІ ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОНУ
22 листопада 1917 року Рада Народних Комісарів РРФСР видала «Декрет №1 про суд», на підставі якого був створений новий радянський суд на основі виборності.
Постановою Народного Секретаріату України від 4 січня 1918 року «Про введення народного суду» було спрощено всі судові установи, які діяли на території України до 1918 року(окружні суди, судові палати, військові і морські суди, мирові суди та ін.) і «негайно створені місцеві народні суди, дільничі, повітові, міські із розрахунку одна судова установа на 10 тис. населення (див. – Систематичне зібрання діючого законодавства УРСР, том 1, ст.31).
На Першому з’їзді народних суддів, який відбувся у лютому 1918 року у м. Харкові, було порушено питання про запровадження порядку перегляду вироків народних суддів. Декретом Ради народних комісарів УСРР від 14 лютого 1919 року «Про суд» у країні організовано єдиний народний суд. Касаційно-революційною інстанцією щодо вироків районних народних судів стали ради народних суддів, які складалися з усіх постійних народних суддів міста чи повіту, а з 26 жовтня 1920 року – судді губернії.
У зв’язку з утворенням Союзу РСР 23 жовтня 1925 року було затверджено нове Положення про судоустрій УСРР, яким встановлювалася єдина судова система, народний суд, окружний суд, військові трибунали.
З моменту об’єднання союзних республік в єдину державу – Союз радянських соціалістичних республік 11 березня 1923 року було створено Верховний суд СРСР.
Він являвся не тільки судовим органом, але і органом нагляду за дотриманням Конституції СРСР та революційної законності.
Компетенція Верховного суду поступово розширювалась.
В 1926 році на Верховний суд СРСР було покладено функцію тлумачення загальносоюзного законодавства і з цього року він став касаційною інстанцією по справам, які розглядались воєнними трибуналами.
В 1929 році Верховний суд СРСР отримав право законодавчої ініціативи.
Радянська судова система була закріплена в Конституції 1936 року та основаному на ній Законі « Про судоустрій СРСР, союзних та автономних республік», який був прийнятий Верховною Радою в серпні 1938 року.
Верховний суд СРСР створений в 1924 році, зберігся, але його статус в судові системі був істотно змінений. Згідно Конституції 1936 року Верховний суд СРСР став вищим судовим органом та отримав право відміняти рішення судів союзних республік.
Народний суд 2-ї дільниці Глухівського району був створений в 1918 році на основі постанови Народного Секретаріату України від 4 січня 1918 року «Про введення народного суду»(див. – ДАСО, Фонд «Народний суд 2-ї дільниці Глухівського району», оп.2-л, спр.1, л1).
Основною задачею суду було здійснення контролю за дотриманням законодавства УРСР і боротьба з його порушеннями. В своїй роботі суд керувався Конституцією УРСР, прийнятою надзвичайним ХІV Українським з’їздом Рад 30 січня 1937 року.
Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про утворення Сумської області в складі УРСР» 10 січня 1939 року була утворена Сумська область з центром в м. Суми. До складу області увійшли Глухівський район, Шалигінській та Червоний райони (див.-Відомості Верховної Ради СРСР, 1939 р., №1)
З січня 1939 року одночасно з утворенням Сумської області, почало діяти Управління Народного комісаріату юстиції УРСР по Сумській області.
Постановою Ради народних Комісарів УРСР від 27 грудня 1939 року було затверджено Положення про Народний Комісаріат юстиції УРСР, згідно якого народний суд першої дільниці був підпорядкований в своїй діяльності Управлінню Міністерства юстиції УРСР при виконкомі обласної Ради депутатів трудящих (див. – Систематичне зібрання діючого законодавства УРСР, том 1, ст.689).
У відповідності з адміністративним поділом до березня 1939 року народний суд першої дільниці Глухівського району був підпорядкований Управлінню Міністерства юстиції УРСР при виконкомі Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих ся, а з березня 1939 року – Управлінню Міністерства юстиції УРСР при виконкомі Сумської обласної Ради депутатів трудящих.
Суд функціонував за безструктурною системою. Його очолював – голова народного суду, в штаті були секретар судового засідання, судовий виконавець, конюх та техпрацівник..
Народний суд 2-ї дільниці Глухівського району тимчасово припиняв свою діяльність в зв’язку з окупацією території Глухівського району військами фашистської Германії з кінця серпня 1941 року по вересень 1943 року.
Після звільнення території району військами Радянської Армії народний суд продовжив свою діяльність з 21 вересня 1943 року (див. – ДАСО, Фонд «Народний суд 2-ї дільниці Глухівського району, оп.1-л, спр.1, л.1).
У 1946 році Управління Народного комісаріату юстиції УРСР по Сумській області перейменовано в Управління Міністерства юстиції (УМЮ) УРСР при виконкомі Сумської обласної ради депутатів трудящих. До його функцій входило керівництво народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики. Структура і штатна чисельність апарату суду затверджувалась начальником відділу юстиції облвиконкому.
10 жовтня 1948 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР затверджено «Положення про вибори народних судів Української РСР».
9 грудня 1948 року виконавчий комітет Сумської обласної Ради депутатів трудящих прийняв рішення «Про виборчі округи по виборах народних судів Сумської області».Відповідно до ст. 89 Конституції Української РСР та ст. ст. 14 і 15 «Положення про вибори народних судів Української РСР» виконком утворив виборчі округи і встановив число народних засідателів по кожному виборчому округу, а саме:
«34. Глухівський виборчий округ по виборах народного суду 2-ї дільниці Глухівського району (центр м. Глухів) за включенням території Глухівської міської ради та територій Білокопитівської, Некрасівської, Семенівської, Уздицької, Дунаєцької, Зазірської, Тулиголівської, Ярославецької сільських рад Глухівського району. Належить обрати 70 засідателів».
Рішенням виконавчого комітету Сумської обласної Ради депутатів трудящих від 16 листопада 1954 року на підставі ст. ст. 14 і 15 «Положення про вибори народних судів Української РСР» утворено виборчі округи по виборах народних судів Сумської області та встановлено по Глухівському виборчому округу по виборах народного суду 1-ї дільниці Глухівського району (центр м. Глухів) з включенням усіх населених пунктів Глухівського району (див. – газ. За перемогу, №105, 21.11.1954).
Рішенням виконкому Глухівської райради депутатів трудящих від 19 листопада 1954 року «Про утворення виборчих пунктів по виборах до народних судів» утворено 30 виборчих пунктів (див. – газ. За перемогу, №105, 21.11.1954).
19 грудня 1954 року відбулися вибори народних суддів Української РСР. У голосуванні під час виборів народного суду 2-ї дільниці Глухівського району взяло участь 99, 99 процента виборців від загальної кількості виборців, які мали право голосу.
Народним суддею 2-ї дільниці був обраний Рахуба Аврам Володимирович, народився 28 жовтня 1918 року в селі Пугачівці, Жашківського району, Київської області в сім’ї селянина – бідняка. В 1938 році поступив на короткотермінові курси вчителів у місті Житомирі, і з цього часу почалась його трудова діяльність учителя села Пояч, Луганського району, Житомирської області.
З 1939 по 1943 рік Рахуба перебував в рядах Радянської Армії.В 1942 році вступає тримісячні курси судово-прокурорських працівників і працює в органах прокуратури. В 1949 році Рахуба закінчив заочний відділ Всесоюзного юридичного інституту(див. – газ. За перемогу, №115, 21.11.1954).
Крім того, були обрані народні засідателі народного суду 2-ї дільниці в кількості 70 чоловік.
Згідно з наказом Міністерства юстиції УРСР від 14 вересня 1956 року Управління Міністерства юстиції по Сумській області припинило своє існування, а його функції щодо керівництва народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики почав виконувати обласний суд.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 серпня 1956 року «Про розширення прав обласних судів і ліквідації управлінь Міністерства юстиції УРСР при обласних Радах депутатів трудящих» були ліквідовані Управління Міністерства юстиції УРСР при виконкомах обласних Радах депутатів трудящих, контроль за діяльністю народних судів було передано обласним судам.
На підставі вищевказаного Указу в 1957 році було ліквідовано народний суд 2-ї дільниці Глухівського району, а справи цього суду передані на зберігання до Глухівського районного суду. І до цього часу документи постійного зберігання(оригінали рішень у цивільних справах та вироків у кримінальних справах)зберігаються в архіві Глухівського міськрайонного суду.
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
НАРОДНОГО СУДУ ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОНУ
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04 серпня 1956 року «Про розширення прав обласних судів і ліквідації управлінь Міністерства юстиції УРСР при обласних Радах депутатів трудящих» були ліквідовані Управління Міністерства юстиції УРСР при виконкомах обласних Радах депутатів трудящих, контроль за діяльністю народних судів було передано обласним судам.
Відповідно до постанови Ради Міністрів УСРС № 1652 від 15 жовтня 1954 року «Про часткову зміну дислокації дільниць народних судів» було ліквідовано народні суди дільниць і утворено народні суди районів, в тому числі і народний суд Глухівського району.
З 1957 року судова система в СРСР почала будуватися в залежності від адміністративного поділу держави. Здійснився перехід до системи районних та міських судів. Строк повноважень народних судів з 3 до 5 років. Народні засідателі вибирались строком на 2 роки. Згідно Закону СРСР від 30.11.1979 року «Про Верховний суд СРСР» народні суди являлися низовим та основним ланцюгом радянської судової системи, так як саме вони розглядали як суд першої інстанції більшість цивільних та кримінальних справ. Крім того народні суди ведуть виховну та роз’яснювальну роботу серед населення . При народних судах перебували судові виконавці, які виконували рішення суду та вироки.
У грудні 1958 року Верховною Радою УРСР затверджено “Основи законодавства про судоустрій Союзу РСР, союзних і автономних республік”, 30 червня 1960 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон про судоустрій Української РСР, 28 грудня 1960 року затвердила нові Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекси УРСР (із введенням в дію з 01 квітня 1961 року), а 18 липня 1963 року — нові Цивільний і Цивільно-процесуальний кодекси.
Законом про судоустрій УРСР 1960 року було збережено систему судових органів республіки: народний і обласний суди, Верховний Суд республіки.
Встановлено, що кількість народних суддів по кожному такому районі (місту) визначає Президія Верховної Ради УРСР на подання міністра юстиції УРСР, що народні судді обираються громадянами району (міста) на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п'ять років, а народні засідателі — на загальних зборах робітників, службовців і селян за місцем їх роботи або проживання, військовослужбовців — по військових частинах відкритим голосуванням строком на два роки.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року «Про укрупнення сільських районів Української РСР» на території Сумської області залишилось 10 районів. Червоний і Шалигінській райони увійшли до складу Глухівського району(див.-Відомості Верховної Ради СРСР, 1963 р.,№2.- арк.37, 321.-арк.551). У зв’язку з цим перестав існувати народний суд Шалигінського району та народний суд Червоного району, а справи цих судів були передані на зберігання до народного суду Глухівського суду.
У січні 1971 року на підставі рішення Президії Верховної Ради УРСР відновив свою роботу відділ юстиції виконкому Сумської обласної ради депутатів трудящих.
З жовтня 1977 року відділ юстиції підпорядковувався Сумській обласній Раді народних депутатів.
Відповідно до постанови ЦК Компартії України та Ради Міністрів УРСС від 13 вересня 1988 року № 272 «Про схему управління народним господарством Сумської області» та рішення Сумської обласної ради народних депутатів від 09.11.1988 року «Про об’єднання відділів юстиції та ЗАГС облвиконкому в управління юстиції облвиконкому» відділ юстиції та відділ ЗАГС були об’єднані в управління юстиції облвиконкому.
Згідно штатного розпису, апарат народного суду Глухівського району складався з голови суду, народних суддів, старших секретарів, секретарів по кримінальним, цивільним справам, секретарів судового засідання, судових виконавців, діловодів та архіваріусів.
З травня 1959 року по серпень 1967 року народний суд Глухівського району очолював Кузьменко М.К.
Відповідно до судових рішень, які зберігаються в архіві Глухівського міськрайонного суду, в 1957 -1962 роки в народному суді Глухівського району працювали судді Кузьменко М.К., Сиротинко при секретарях Милюткіній, Кубановій, Лисенко, Каплиній. Народними засідателями були Ющенко, Дворник, Сенченко, Мороз.
В 1963-1980 роках Глухівський народний суд працював у наступному складі: судді: Кузьменко, Калениченко, Сиротинко, Литвиненко, Мартинець, при секретарях Милюткіній, Хоменко, Приваловій, Чикаловій, народних засідателях Красно виді, Журавському, Курган, Поліщук, Володському, Курбацькому.
Крім згаданих, в штатному розписі народного суду Глухівського району перебували посади секретаря суду, судового виконавця, діловода-машиністки та прибиральниці - кур’єра.
З 1967 по 1978 рік народний суд Глухівського району очолювала Мартинець Олександра Павлівна.
З вересня 1978 року по лютий 1980 року головою народного суду Глухівського району працював Ломико Валерій Петрович.
В січні 1980 року відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 28.11.1979 року м. Глухову було надано статус міста обласного підпорядкування у зв’язку з чим було ліквідовано народний суд Глухівського району, а справи цього суду передані на зберігання до Глухівського районного суду. І до цього часу документи постійного зберігання (оригінали рішень у цивільних справах та вироків у кримінальних справах) зберігаються в архіві Глухівського міськрайонного суду.
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
ГЛУХІВСЬКОГО МІСЬКОГО СУДУ (1980-2004 РОКИ)
У січні 1980 року у відповідності з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 28.11.1979 року, м. Глухову було надано статус міста обласного підпорядкування (див. – Відомості Верховної Ради УРСР, 1981., №24).
Відповідно до наказу начальника відділу юстиції Сумського облвиконкому від 17.01.1980 року № 17-л створений Глухівський міський народний суд, який мав у своєму штаті 2-х суддів, 2-х секретарів судового засідання, старшого секретаря суду, секретаря, судового виконавця та техпрацівника.
5 червня 1981 року Верховною Радою УРСР прийнято Закон «Про судоустрій УРСР», відповідно до якого організаційне керівництво щодо районних(міських) судів здійснювалось відділами юстиції виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів.
Згідно Конституції УРСР до сфери діяльності народного суду входило відправлення правосуддя по кримінальних, цивільних та адміністративних справах.
Суд здійснював:
- проведення профілактичної роботи по попередженню злочинності в районі, ведення прийому громадян;
- здійснення контролю за підготовкою кадрів та політично-виховної роботи працівників суду;
- ведення і контроль роботи судових виконавців з виконання судових рішень і вироків.
Структура і штатна чисельність апарату суду затверджувалась начальником відділу юстиції облвиконкому.
В червні 1981 року Глухівський міський народний суд Сумської області був зареєстрований і включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
В 1985 році відділ юстиції реорганізовано в управління юстиції Сумської обласної Ради народних депутатів.
Відповідно до постанови ЦК Компартії України та Ради Міністрів УСРС від 13 вересня 1988 року № 272 «Про схему управління народним господарством Сумської області» та рішення Сумської обласної Ради народних депутатів від 09 листопада 1988 року «Про об’єднання відділів юстиції та ЗАГС облвиконкому» відділ юстиції та ЗАГС облвиконкому були об’єднані в управління юстиції облвиконкому (див. – Ф. Р-3882, оп. 1, с. 344, а.48).
Відповідно до закону України «Про представника Президента України» та Постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію Закону від 05 березня 1992 року № 2167-XII, Указу Президента України «Про положення про місцеву державну адміністрацію» від 14 квітня 1992 року № 252 та розпорядження представника Президента України в Сумській області від 24 квітня 1992 року № 12 «Про припинення діяльності облвиконкому та створення Сумської обласної державної адміністрації» виконавчий комітет Сумської обласної Ради народних депутатів ліквідовано, а на його базі створено Сумську обласну державну адміністрацію (див. – Ф. Р-3882, оп. 3, с. 413, а.10).
Згідно з розпорядженням Президента України в Сумській області «Про структуру обласної державної адміністрації» від 18 травня 1992 року № 44 на підставі «Положення про місцеву державну адміністрацію» до складу обласної державної адміністрації за принципом підпорядкування включено управління юстиції (див. – Ф. Р-3882, оп. 3, с. 413, а.11).
Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до закону УРСР «Про судоустрій УРСР» від 24 лютого 1994 року №4017-ХІІ, опублікованого у Відомостях Верховної Ради України від 28.06.1994 року, назва «народні суди» була змінена на назву «районні(місцеві) суди» внаслідок чого змінилась і назва «Глухівський міський народний суд Сумської області» на «Глухівський міський суд Сумської області».
Відповідно до Указу Президента України від 18 травня 1994 року №236/94 «Про управління юстиції Міністерства юстиції України» та розпорядження представника Президента України від 30 травня 1994 року №172 з пункту 2 розпорядження представника Президента України «Про структуру обласної державної адміністрації» від 18 травня 1992 року №44 було виключено управління юстиції, яке підпорядковувалось обласній державній адміністрації за принципом подвійного підпорядкування.
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження» від 22 жовтня 2000 року №2056-ІІІ, опублікованого в Офіційному віснику України №46/2000 року, Державна виконавча служба була відокремлена від судів.
7 лютого 2002 року Верховною радою України було прийнято новий Закон «Про судоустрій», статтею 3 якого визначалося, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави (див. – Голос України, 2002р., №51).
Відповідно до Указу Президента від 29 серпня 2002 року №780/2002 було створено Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління в областях.
На підставі названого вище указу Президента з 1 січня 2003 року функції по організаційному забезпеченню діяльності судів в Україні були покладені на Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління, які створювалися для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апарату судів.
Територіальне управління Державної судової адміністрації в Сумській області зареєстроване 29 серпня 2002 року (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 112156 від 29.08.2002 року).
Суди області перейшли під підпорядкування територіального управління Державної судової адміністрації України з 29 серпня 2002 року відповідно до Закону України «Про судоустрій» від 07 лютого 2002 року № 3018-ІІІ ст. 125, Указу Президента України від 29 серпня 2002 року № 780/2002 «Про Державну судову адміністрацію України».
Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Сумській області далі – ДСА) суди не підпорядковувались. Управління було створене для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апаратів судів.
Основними завданнями ДСА України були:
- організаційне забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів»;
- забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування;
- участь у формуванні судів загальної юрисдикції у межах повноважень визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Глухівський міський народний суд складався з голови суду Богданова А.Г., суддів Гетьманенко А.І., Федорова І.О., консультанта суду Васяновича В.М., старшого секретаря суду Бігун В.І., секретарів суду Шумицької Н.Д., Кубицької Р.Д., Бурнос С.А., друкарки Самойленко О.В., секретарів судового засідання Мови О.О., Воскобойник Н.І., Синельник Т.Д. (книга наказів Глухівського міського народного суду за 1992 – 2003 роки).
Секретарями судових засідань з 1980 р. у міському народному суді також працювали Привалова Катерина Григорівна, Макаренко Ольга Пантеліївна, старшим секретарем Бегун Валентина Іванівна, секретарями суду Конюшенко (Воскобойник) Надія Іванівна, Шумицька Ніна Дмитрівна, діловодом – Ситник Тамара Іванівна, судовим виконавцем – Юдицкий Володимир Васильович, Новиков Михайло Валентинович (книга наказів по Глухівському міськнарсуду за 1980 – 1991 рр.).
03.07.2003 року суддею Глухівського міського суду призначено Васяновича Володимира Михайловича (Указ Президента України від 12.06.2003 року №525/2003).
25.11.2003 року після смерті від хвороби голови суду Богданова А.Г. обов’язки в.о. голови Глухівського міського суду виконувала Гетьманенко Алла Іванівна, яка в подальшому і працювала головою Глухівського міського суду до 24 березня 2004 року (до об’єднання з районним судом).
Указом Президента України № 328/2004 від 15.03.2004 року «Про внесення змін до мережі та кількості складу суддів місцевих судів» Глухівський міський суд Сумської області ліквідовано (див. – Офіційний вісник України, 2004р., №11), а справи передані на зберігання до архіву Глухівського міськрайонного суду.
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ (1980-2004 РОКИ)
В січні 1980 року у зв’язку з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 28.11.1979 року м. Глухову було надано статус міста обласного підпорядкування (див. - Відомості Верховної Ради УРСР, 1981 р., № 24).
Відповідно до наказу начальника відділу юстиції Сумського облвиконкому від 17.01.1980 року № 17-л створений Глухівський районний народний суд, який мав у своєму штаті 2-х суддів, 2-х секретарів судового засідання, старшого секретаря суду, секретаря, судового виконавця та техпрацівника.
5 червня 1981 року Верховною Радою УРСР прийнято Закон «Про судоустрій УРСР», відповідно до якого організаційне керівництво щодо районних(міських) народних судів здійснювалось відділами юстиції виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів.
Згідно Конституції УРСР до сфери діяльності народного суду входило відправлення правосуддя по кримінальних, цивільних та адміністративних справах.
Суд здійснював:
- проведення профілактичної роботи по попередженню злочинності в районі, ведення прийому громадян;
- здійснення контролю за підготовкою кадрів та політично-виховної роботи працівників суду;
- ведення і контроль роботи судових виконавців з виконання судових рішень і вироків.
Структура і штатна чисельність апарату суду затверджувалась начальником відділу юстиції облвиконкому.
В червні 1981 року Глухівський районний народний суд Сумської області був зареєстрований і включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
В 1985 році відділ юстиції реорганізовано в управління юстиції Сумської обласної Ради народних депутатів.
Відповідно до постанови ЦК Компартії України та Ради Міністрів УСРС від 13 вересня 1988 року № 272 «Про схему управління народним господарством Сумської області» та рішення Сумської обласної Ради народних депутатів від 09 листопада 1988 року «Про об’єднання відділів юстиції та ЗАГС облвиконкому» відділ юстиції та ЗАГС облвиконкому були об’єднані в управління юстиції облвиконкому (див. – Ф. Р-3882, оп. 1, с. 344, а.48).
Відповідно до Закону України «Про представника Президента України» та постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію Закону від 05 березня 1992 року № 2167-XII, Указу Президента України «Про положення про місцеву державну адміністрацію» від 14 квітня 1992 року № 252 та розпорядження представника Президента України в Сумській області від 24 квітня 1992 року № 12 «Про припинення діяльності облвиконкому та створення Сумської обласної державної адміністрації» виконавчий комітет Сумської обласної Ради народних депутатів ліквідовано, а на його базі створено Сумську обласну державну адміністрацію (див. – Ф. Р-3882, оп. 3, с. 413, а.10).
Згідно з розпорядженням Президента України в Сумській області «Про структуру обласної державної адміністрації» від 18 травня 1992 року № 44 на підставі «Положення про місцеву державну адміністрацію» до складу обласної державної адміністрації за принципом підпорядкування включено управління юстиції (див. – Ф. Р-3882, оп. 3, с. 413, а.11).
Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону УРСР «Про судоустрій УРСР» від 24 лютого 1994 року №4017-ХІІ, опублікованого у Відомостях Верховної Ради України від 28.06.1994 року, назва «народні суди» була змінена на назву «районні(місцеві) суди» внаслідок чого змінилась і назва «Глухівський районний народний суд Сумської області» на «Глухівський районний суд Сумської області».
Відповідно до Указу Президента України від 18 травня 1994 року №236/94 «Про управління юстиції Міністерства юстиції України» та розпорядження представника Президента України від 30 травня 1994 року №172 з пункту 2 розпорядження представника Президента України «Про структуру обласної державної адміністрації» від 18 травня 1992 року №44 було виключено управління юстиції, яке підпорядковувалось обласній державній адміністрації за принципом подвійного підпорядкування.
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження» від 22 жовтня 2000 року №2056-ІІІ, опублікованого в Офіційному віснику України №46/2000 року, Державна виконавча служба була відокремлена від судів.
7 лютого 2002 року Верховною радою України було прийнято новий Закон «Про судоустрій», статтею 3 якого визначалося, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави (див. - Голос України, 2002р., № 51).
Відповідно до Указу Президента від 29 серпня 2002 року №780/2002 було створено Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління в областях.
На підставі названого вище указу Президента з 1 січня 2003 року функції по організаційному забезпеченню діяльності судів в Україні були покладені на Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління, які створювалися для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апарату судів.
Територіальне управління Державної судової адміністрації в Сумській області зареєстроване 29 серпня 2002 року (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 112156 від 29.08.2002 року).
Суди області перейшли під підпорядкування територіального управління Державної судової адміністрації України з 29 серпня 2002 року відповідно до Закону України «Про судоустрій» від 07 лютого 2002 року № 3018-ІІІ ст. 125, Указу Президента України від 29 серпня 2002 року № 780/2002 «Про Державну судову адміністрацію України».
Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Сумській області(далі – ДСА) суди не підпорядковувались. Управління було створене для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апаратів судів.
Основними завданнями ДСА України були:
- організаційне забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів»;
- забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування;
- участь у формуванні судів загальної юрисдикції у межах повноважень визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
З січня 1980 року в Глухівському районному народному суді працювали судді: Кузьменко М.К. та Мартинець О.П., секретарі судового засідання : Лученко (Ковальова) Є.Ф. та Гетьманенко А.І., судовий виконавець Петрущенко В.М., старший секретар суду та друкарка.
З 22.11.1983 року по 09.02.2001 року завідуючою канцелярії працювала Ковальова Євгенія Федорівна.
Після виходу суддів Кузьменка М.К. і Мартинець О.П. у відставку, суддями Глухівського районного суду працювали Грекова Галина Федорівна та Коваленко Валентин Дмитрович. Склад суду залишився попереднім.
Головою Глухівського районного народного суду з червня 1982 року була призначена Грекова Г.Ф.(Наказ відділу юстиції Сумського облвиконкому від 02.08.1982 року №81-л), а з червня 1987 року – Коваленко В.Д., який звільнився за власним бажанням в квітні 1990 року, після чого до Глухівського районного суду була призначена суддею Ващенко(Лазарева) Ірина Олександрівна.
Головою Глухівського районного суду з квітня 1990 року по 24 березня 2004 року (до об’єднання з міським судом) працювала Грекова Г.Ф.
06.05.1993 року у зв’язку із збільшенням штату суду суддею Глухівського районного суду було призначено Демченка Олександра Стефановича.
Указом Президента України № 328/2004 від 15.03.2004 року «Про внесення змін до мережі та кількості складу суддів місцевих судів» Глухівський районний суд Сумської області ліквідовано (див. - Офіційний вісник України, 2004 р., № 11), а справи передані на зберігання до архіву Глухівського міськрайонного суду.
І С Т О Р И Ч Н А Д О В І Д К А
ГЛУХІВСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ
Відповідно до пункту 23 ст. 106 Конституції України, частин першої, третьої статті 20 та частин першої статті 21 Закону України «Про судоустрій України», Указом Президента України № 328/2004 від 15.03.2004 року «Про внесення змін до мережі та кількісного складу суддів місцевих судів» створено Глухівський міськрайонний суд. (див. - Офіційний вісник України, 2004 р., № 11).
Глухівський міськрайонний суд Сумської області був включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та зареєстрований за адресою: Сумська область, м. Глухів, вул. Спаська, 32.
Відповідно до Указу Президента України № 358/2004 від 23.03.2004 року «Про переведення суддів місцевих загальних судів та призначення виконуючих обов’язків цих судів» на посаду суддів Глухівського міськрайонного суду Сумської області з Глухівського міського та районного судів були переведені (див. - Урядовий кур'єр, 2004р., № 58):
Судді Глухівського міського суду Сумської області:
- Васянович Володимир Михайлович
- Гетьманенко Алла Іванівна
- Сапон Олег Володимирович
Судді Глухівського районного суду Сумської області:
- Грекова Галина Федорівна
- Демченко Олександр Стефанович
- Тимощенко (раніше - Ващенко) Ірина Олександрівна
Відповідно до Указу Президента України №1028/2004 від 02.09.2004 року «Про призначення заступників голів апеляційних господарських судів, голів та заступників голів місцевих судів» головою Глухівського міськрайонного суду Сумської області була призначена Гетьманенко Алла Іванівна (див. – Про призначення заступників голів апеляційних господарських судів, голів та заступників голів місцевих. Президент України; Указ від 02.09.2004 № 1028/2004. Режим доступу - [Електронний ресурс]: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1028/2004;).
Відповідно до Указу Президента України № 264/2006 від 28.03.2006 року «Про призначення голови, першого заступника, заступників голів апеляційних загальних судів, голів та заступників голів місцевих загальних судів, голови та заступника голови військових місцевих судів» заступником голови Глухівського міськрайонного суду Сумської області була призначена Грекова Галина Федорівна ( див. - Про призначення голови, першого заступника, заступників голів апеляційних загальних судів, голів та [...] Президент України; Указ від 28.03.2006 № 264/2006. Режим доступу – [Електронний ресурс] : http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/264/2006;), яка відповідно до ч.3 п.5 Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» продовжувала виконувати обов’язки до свого звільнення у зв’язку з виходом у відставку (постанова Верховної Ради України № 216-VII від 18.04.2013 року).
У зв’язку із збільшенням штату, Указом Президента України № 12/2007 від 12.01.2007 року «Про призначення суддів», було призначено суддю Глухівського міськрайонного суду Сумської області Моргуна Олексія В’ячеславовича (див. - Про призначення суддів. Президент України; Указ від 12.01.2007 № 12/2007 Режим доступу – [Електронний ресурс]: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/12/2007).
13.05.2008 року Указом Президента України № 432/2008 року було призначено суддею Глухівського міськрайонного суду Сумської області Кривцову Ганну Василівну (див. - Офіційний вісник Президента України, 2008 р., № 18,).
Рішенням Ради суддів України № 85 від 02.10.2009 року головою Глухівського міськрайонного суду Сумської області, строком на п’ять років, призначена Гетьманенко Алла Іванівна (Офіційний веб-портал «Судова влада України». Рішення № 85 від 2 жовтня 2009 року).
17.01.2014 року на вакантну посаду судді Глухівського міськрайонного суду Сумської області, Указом Президента України № 13/2014, було призначено Колодяжного Андрія Олександровича (див. - Урядовий кур'єр, 2014р., № 12).
Починаючи з вересня 2005 року крім кримінальних, цивільних і адміністративних справ, Глухівський міськрайонний суд почав відправляти правосуддя по розгляду адміністративних справ відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого назва адміністративних справ, які розглядаються відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення змінилась на нову – «Справи про адміністративні правопорушення».
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 червня 2007 року №486-р «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів», розробленого на виконання положень Законів України «Про судоустрій України», «Про доступ до судових рішень», вимог процесуального законодавства, наказу ДСА України від 23.10.2007 року №672/к «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» з 01 січня 2008 року до штатних розписів суду введено посади керівника апарату суду, консультантів та головного спеціаліста з інформаційних технологій.
З серпня 2010 року суд працює на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року №2453-VI.
Відповідно до вказаного вище закону, коло повноважень керівник апарату суду суттєво розширено: керівник апарату суду несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, яка введена в дію з 01 січня 2011 року відповідно до розділу ХІІ Прикінцевих положень закону.
Керівник апарату суду та його заступник призначаються на посаду та звільняються з посад начальником відповідного територіального управління ДСА України за поданням голови суду.
Керівник апарату суду призначає та звільняє з посади працівників апарату, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» за головою суду закріплена представницька, адміністративна та контрольна функції.
На виконання вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 2010 року №1097 «Про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності судів та визнання таким, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з 01 січня 2011 року існуюча посада помічника голови суду замінена на посаду заступника керівника апарату суду.
У своїй діяльності Глухівський міськрайонний суд Сумської області керується законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, розпорядчими документами Державної судової адміністрації України та територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області.
Відповідно до ст. ст. 2, 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» завданням Глухівського міськрайонного суду Сумської області при здійсненні правосуддя на засадах верховенства права є забезпечення кожному громадянину право на справедливий суд та повагу до інших прав та свобод громадян, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Глухівський міськрайонний суд є судом першої інстанції і розглядає справи, внесені процесуальним законом до його підсудності. Суд розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадку та порядку, передбачених процесуальним законом.
На сьогодні Глухівський міськрайонний суд працює за Інструкцією з діловодства у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, апеляційному суді Автономної республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ, затвердженою наказом Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 року №173 та погодженою листом Вищого спеціалізованого судому України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 грудня 2013 року №11-2038/0/4-13.
Контроль за законністю та перевірку організаційної діяльності Глухівського міськрайонного суду здійснюють Апеляційний суд Сумської області та територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області.
З початку своєї діяльності Глухівський міськрайонний суд Сумської області знаходиться в місті Глухові по вул. Спаській, 32.
Штатний розпис Глухівського міськрайонного суду станом на 1 січня 2015 року включає:
- Голову суду
- Заступника голови суду
- Шість посад суддів
- Керівника апарату
- Заступника керівника апарату
- Вісім посад помічників суддів
- Консультанта
- Вісім посад секретарів судового засідання
- Старшого секретаря суду
- Консультанта з кадрової роботи
- Головного спеціаліста з інформаційних технологій
- Судового розпорядника
- П’ять посад секретарів суду
- Архіваріуса
- Друкарку
- Робітника з комплексного обслуговування і ремонту будинків, споруд обладнання
- Дві посади прибиральниць службових приміщень.
З 11.04.2014 року Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» звільнені з адміністративних посад голови місцевих судів та їх заступники, а також внесені зміни в ч.2 і ч.6 статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими визначено порядок призначення на посади голів та заступників голів місцевих судів.
28.04.2014 року рішенням загальних зборів суддів Глухівського міськрайонного суду Сумської області на посаду голови суду, строком на 1 рік, призначений суддя Демченко Олександр Стефанович, на посаду заступника голови суду, строком на 1 рік, призначений суддя Сапон Олег Володимирович.
Доповнення
до історичної довідки до фонду
Глухівського міськрайонного суду
за 2015 рік
В історії фондоутворення відбулися зміни:
28.04.2015 року рішенням загальних зборів суддів Глухівського міськрайонного суду Сумської області на посаду голови суду, строком на 2 роки, призначений суддя Сапон Олег Володимирович.
Доповнення
до історичної довідки до фонду
Глухівського міськрайонного суду
за 2016 рік
В історії фондоутворення відбулися зміни:
Відповідно до наказу голови суду від 16.08.2016р. № 6 ОС з 16.08.2016 року до штату суду зараховано Мазура Сергія Анатолійовича, призначеного Указом Президента України від 01.08.2016 року від №321/2016 «Про призначення суддів» на посаду судді Глухівського міськрайонного суду Сумської області строком на п’ять років.
26 серпня 2016 року відбулося урочисте відкриття нової адміністративної будівлі Глухівського міськрайонного суду Сумської області за адресою м. Глухів, вул. Києво-Московська,30 . У церемонії відкриття взяли участь голова Ради суддів України, суддя Верховного суду України Валентина Сімоненко, голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області Віктор Кібець, представники судової влади області, працівники суду та представники громадськості.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 08.09.2016 року № 1515-VIII була звільнена суддя Глухівського міськрайонного суду Тимощенко Ірина Олександрівна та відрахована зі штату суду 14.09.2016 року наказом голови суду № 8 ОС (див. – Про звільнення суддів Верховна Рада України; Постанова від 08.09.2016 № 1515-VIII.Режим доступу - [Електронний ресурс]: http: //zakon/rada.gov.ua/laws/show/1515-19) .
Відповідно до наказу голови Глухівського міськрайонного суду №9ОС з 19.10.2016 року до штату суду на посаду судді зараховано Усенко Людмилу Миколаївну, призначену Указом Президента України від 29.09.2016 року від № 425/2016 «Про призначення та звільнення суддів» строком на п’ять років (див. - Про призначення та звільнення суддів. Указ Президента України від 29.09.2016 № 425/2016. Режим доступу - [Електронний ресурс]: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/425/2016
Продовження
до історичної довідки до фонду
Глухівського міськрайонного суду
за 2017 рік
В історії фондоутворення відбулися зміни:
Відповідно до пункту 4 частини 6 статті 126 Конституції України, рішення Вищої ради правосуддя України від 06.06.2017 року № 1405/0/15-17 «Про звільнення Демченка О.С. з посади судді Глухівського міськрайонного суду Сумської області у зв’язку з поданням заяви про відставку», статей 116, 143 Закону України від 02.06.2016 № 1402 – VIII «Про судоустрій і статус суддів», статті 24 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» зі змінами був відрахований зі штату суду суддя Глухівського міськрайонного суду Демченко Олександр Стефанович 08.06.2017 року наказом голови суду № 4 ОС ( див. Фонд №, Опис №1-о, справа 96, стор. 4).
Відповідно до пункту 4 частини 6 статті 126 Конституції України, рішення Вищої ради правосуддя України від 29.08.2017 року № 2551/0/15-17 «Про звільнення Васяновича В.М. з посади судді Глухівського міськрайонного суду Сумської області у відставку», статей 116, 143 Закону України від 02.06.2016 № 1402 – VIII «Про судоустрій і статус суддів», статті 24 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» зі змінами був відрахований зі штату з суду суддя Глухівського міськрайонного суду Васянович Володимир Михайлович 29.08.2017 року наказом голови суду № 5 ОС ( див. Фонд №, Опис №1-о, справа 96, стор. 5-6).
Продовження
до історичної довідки до фонду
Глухівського міськрайонного суду
за 2018-2019 роки
В історії фондоутворення відбулися зміни:
Відповідно до підпункту 6 пункту 16і розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, статті 19, частини першої статті 21, пункту 40 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Згідно до Указу Президента України від 29 грудня 2017 № 451/2017 року «Про реорганізацію місцевих загальних судів», утворено Глухівський окружний суд - у місті Глухові, Глухівському Кролевецькому та Путивльському районах Сумської області із місцезнаходженням у містах Глухові, Кролевці та Путивлі Сумської області шляхом реорганізації (злиття) Глухівського міськрайонного суду, Кролевецького районного суду та Путивльського районного суду Сумської області. Створено комісію з реорганізації (злиття) Глухівського міськрайонного суду Сумської області. ( див. - Про реорганізацію місцевих загальних судів. Указ Президента України від 29 грудня 2017 № 451/2017.
Відповідно до частини 7 статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 28.11.2019 року № 1402-УШ, у січні 2019 року припинив здійснення своїх повноважень суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Колодяжний Андрій Олександрович, у звязку із закінченням строку на який його було призначено згідно Указа Президента України від 17.01.2014 року № 13/2014 «Про призначення суддів» на посаду судді Глухівського міськрайонного суду Сумської області строком на п'ять років, (див. - Про призначення суддів. Указ Президента України від 17.01.2014 № 13/2014.
Відповідно до Указу Президента України № 936/2019 від 23.12.2019 року «Про призначення суддів» було призначенно суддею Глухівського міськрайонного суду Сумської області Колодяжного Андрія Олександровича, (див. - Про призначення суддів. Указ Президента України від 23.12.2019 № 936/2019.
Продовження
історичної довідки до фонду
Глухівського міськрайонного суду
за 2020 рік
За описуваний період в історії фондоутворювача відбулися зміни:
Глухівський міськрайонний суд Сумської області працює у складі п’яти суддів: Колодяжний Андрій Олександрович, Сапон Олег Володимирович, Мазур Сергій Анатолійович, Усенко Людмила Миколаївна, Гетьманенко Алла Іванівна.
Відповідно до протоколу № 4 Загальних зборів суддів від 28 квітня 2020 року за результатами таємного голосування оголошено суддю Колодяжного Андрія Олександровича обраним на посаду голови Глухівського міськрайонного суду Сумської області з 28 квітня 2020 року строком на 3 (три) роки.
Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів» від 03.11.2020 № 950 IX, що набрав чинності 10 грудня 2020 року до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ, азе не пізніше 1 січня 2022 року».
Продовження
історичної довідки до фонду
Глухівського міськрапонного суду
за 2021 рік
За описуваний період в історії фонлоутворювача відбулися зміни:
Глухівський міськрайонннй суд Сумської області праціос у складі чотирьох суддів: Колодяжний Андрій Олександрович. Сапон Олег Володимирович, Мазур Сергій Анатолійович. Усенко Людмила Миколаївна.
Відповідно до Указу Президента України від 01.08.2016 року № 321/2016 у судді Мазура С.А. з 31.07.2021 року закінчився п'ятирічний термін його повноважень.
Відповідно до Указу Президента України від 29.09.2016 року № 425/2016 у судді Усенко Л.М. з 28.09.2021 року закінчився п'ятирічний термін її повноважень.
Відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя від 26.01.2021 року № 114/0/15-21 звільнено Гетьманенко А.І. з 29.01.2021 року з посади судді Глухівського міськрайонного суду Сумської області у зв'язку з поданням нею заяви про відставку.
Інших змін в історії фонлоутворювача не відбулося.
Продовження
історичної довідки до фонду
Глухівського міськрайонного суду
за 2022 рік
За описуваний період в історії фондоутворювача відбулися зміни:
Глухівський міськрайонний суд Сумської області працює у складі чотирьох суддів: Колодяжний Андрій Олександрович. Сапон Олег Володимирович, Мазур Сергій Анатолійович. Усенко Людмила Миколаївна.
Відповідно до Указу Президента України від 01.08.2016 року № 321/2016 у судді Мазура С.А. з 31.07.2021 року закінчився п'ятирічний термін його повноважень.
Відповідно до Указу Президента України від 29.09.2016 року № 425/2016 у судді Усенко Л.М. з 28.09.2021 року закінчився п'ятирічний термін її повноважень.
Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до пункту 3-1 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення « Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку із утворенням (ліквідацією) районів від 16.11.2021 р. № 1874 IX, що набрав чинності 10 грудня 2021 року відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ, але не пізніше 1 січня 2023 року».
Згідно пункту 3-1 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (Відомості Верховної Ради України, 2016 р.. № 31, ст. 545 із насгупнимн змінами) зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року Хе 2102- IX».
Інших змін в історії фондоутворювача не відбулося.