flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Коли право укладати шлюб може бути обмежене опікуном або судом, - ЄСПЛ

02 листопада 2018, 13:09

Чоловік похилого віку, який знаходився під опікою, прагнув укласти шлюб з давньою подругою, але, враховуючи фізичні та інтелектуальні можливості "нареченого", його ірраціональні вчинки, а також погіршення стосунків у родині, ні опікун, ні національні суди не стали на його бік.

Так, справу "Делеколь проти Франції" (заява 37646/13) на предмет відповідності рішень ст. 12 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод розглянув Європейський суд з прав людини, зазначає "ECHR.Ukrainian Aspect".

Як зазначається, 72-річний Роджер Делеколь, якого районний суд помістив під посилену опіку на підставі того, що він не мав фізичних або інтелектуальних можливостей для управління своїм нерухомим майном, подав запит для отримання дозволу свого опікуна одружитися на M.С., подрузі, з якою він був знайомий більше 10 років і розпочав стосунки.

Опікун відхилила цей запит на підставі того, що потенційна дружина не знала заявника достатньо добре для укладення шлюбу. Тоді Делеколь намагався отримати дозвіл у суді, проте суддя з питань опіки також відхилив цей запит. Своє рішення законник обгрунтував висновком медичного експерта та звіту органу соціального забезпечення, відповідно до яких укладення шлюбу суперечило інтересам заявника на тому етапі.

Апеляція також не підтримала чоловіка, звернувши увагу на серйозні розлади, від яких він сильно страждав, і які впливали на його рішення. Зокрема, з того часу, як він почав мешкати з М.С., пан Делеколь прийняв ряд ірраціональних управлінських рішень, а також погіршив стосунки зі своєю дочкою.

Конституційний суд, куди звернувся наречений, не побачив порушення конституції країни у законодавчій нормі, на підставі якої Делеколю відмовили в укладанні шлюбу, оскільки ця норма не забороняла шлюб, але підпорядковувала його необхідності отримання дозволу опікуна.

Тоді чоловік звернувся до Європейського суду з прав людини зі скаргою на порушення ст. 12 (право на укладення шлюбу) Конвенції через те, що він між одружитися лише за дозволом опікуна або судді з питань опіки. Проте Далеколю не вдалося дочекатися рішення - він помер. Заяву підтримала його подруга M.С.

Втім суд у Страсбурзі не побачив порушень Конвенції з боку національних органів Франції.

З текстом прес-релізу рішення у справі "Делеколь проти Франції" (заява 37646/13) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися тут.

 

Джерело: "Юридична Газета"