Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
АПЕЛЯЦІЙНЕ ОСКАРЖЕННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ
/для відома громадян/
Однією з найважливіших гарантій реалізації закріпленого в Конституції України права на судовий захист є право на оскарження в суді вищестоящої інстанції судових рішень та ухвал, що не набрали законної сили.
Оскарження вироків та постанов по кримінальним справам.
Відповідно до ст. 347 Кримінально-процесуального кодексу України, апеляційна скарга може бути подана:
- на вироки, які не набрали законної сили, ухвалені місцевими судами;
- на постанови про застосування чи незастосування примусових заходів виховного та медичного характеру;
- на ухвали про закриття справи або направлення справи на додаткове розслідування;
- на окремі ухвали та ін..
Апеляцію мають право подати:
- засуджений, його законний представник і захисник - у частині, що стосується інтересів засудженого;
- виправданий, його законний представник і захисник – у частині мотивів і підстав виправдання;
- законний представник, захисник неповнолітнього та сам неповнолітній, щодо якого застосовано примусовий захід виховного характеру – у частині, що стосується інтересів неповнолітнього та інші особи, які визначені ст. 348 КПК України.
Апеляція подається через суд, який постановив вирок, ухвалу чи постанову, якщо інше не передбачено законом, протягом 15-ти діб з моменту їх проголошення, а засудженим, який перебуває під вартою – в той же строк з моменту вручення йому копії вироку.
В апеляційній скарзі зазначаються /ст. 350 КПК України/:
- назва суду, якому адресується апеляція;
- особа, яка подає апеляцію;
- вирок, ухвала чи постанова, на які подається апеляція, і назва суду, який їх постановив;
- вказівка на те, в чому полягає незаконність вироку, ухвали, постанови та доводи на її обґрунтування;
- прохання особи, яка подає апеляцію;
- перелік документів, які додаються до апеляції.
Оскарження рішень та ухвал по цивільним справам.
Апеляційною інстанцією у цивільних справах є судові палати у цивільних справах апеляційних загальних судів, у межах територіальної юрисдикції яких знаходиться місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Ухвала суду першої інстанції оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду в певних випадках /ст.ст. 292, 293 ЦПК України/.
Відповідно до ст. 294 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 5-ти днів з дня її проголошення.
Апеляція, подана після закінчення строків, установлених ст. 294 ЦПК України, залишається без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Форма і зміст апеляційної скарги викладені в ст. 295 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Оскарження постанов по адміністративним справам.
Відповідно до ст. 184 Кодексу адміністративного судочинства України судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд /місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд/, що ухвалив рішення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
Апеляція на постанову суду першої інстанції подається протягом 10-ти днів з дня її проголошення, а на ухвалу – протягом 5-ти днів з дня її проголошення.
Вимоги до апеляційної скарги по адміністративним справам викладені в статті 187 КАС України.
Оскарження і опротестування постанови по справі про адміністративне правопорушення /КУпАП/
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом 10-днів з дня винесення постанови. Постанова також може бути опротестована прокурором протягом 10-ти днів з дня її винесення .